AGC در دوربين مداربسته

AGC يا Auto Gain Control به معناي کنترل خودکار دريافت يک مکانيزم کنترل کننده نور در دوربين هاي مداربسته است. اين مکانيزم امروزه به صورت يک مکانيز اوليه در آمده و در بيشتر دوربين هاي مداربسته وجود دارد.

AGC چطور عمل مي کند؟

زماني که نور در محل نصب دوربين مداربسته کم شود ديافراگم دوربين بازتر مي شود. اين کار امکان دريافت نور بيشتر را براي چيپ تصوير دوربين مداربسته فراهم مي کند. با اين حال اين کار تنها تا حدي محدود در در نور کم را تقويت مي کند. مکانيزم AGC در واقع يک مکانيزم الکترونيکي براي تنظيم نور محيط است. زماني که نور محيط کم مي شود اين مکانيزم از طريق تقويت الکترونيکي سيگنال تصوير، تصاوير را پر نورتر نشان مي دهد.

البته اين تقويت الکترونيکي يک عيب بزرگ نيز دارد و آن به وجود آمدن نويز الکترونيکي (دانه هاي ريز و رنگي) در تصوير است. هرچه ميزان تقويت تصاوير بيشتر باشد ميزان نويز الکترونيکي نيز بيشتر خواهد بود.

چطور نويز الکترونيکي ناشي از تقويت را کاهش دهيم؟

مکانيزم هاي تقويت تصوير تا حد زيادي پيشرفت کرده اند اما با اين حال بهترين راه کاهش نويز استفاده از چيپ تصوير پيشرفته تر و حساس تر به نور است به نوعي که نياز براي تقويت سيگنال کمتر شود.

آيا داشتن مکانيزم AGC بر روي دوربين روي قيمت آن تاثيري خواهد داشت؟

امروزه خير، در گذشته اين مکانيزم تا حدودي پيشرفته به شمار مي آمد اما امروزه از مکانيزم هاي اوليه دوربين هاي مداربسته محسوب مي شود و تقريبا تمام دوربين هاي مداربسته به آن مجهز هستند (حتي اگر در کاتالوگ به آن اشاره نشود).

 

 

 

مطالب مرتبط

  1. آشنايي با چيپ تصوير Progressive CMOS دوربين مداربسته
  2. باز يابي فيلم ها در دوربين مدار بسته
  3. تکنولوژي Starlight در دوربين هاي مدار بسته
  4. اهميت دوربين مدار بسته در تجارت