آيا واقعا ماسکهاي فست قدرت بيشتري در برابر کرونا دارند؟

 

اين روزها خيلي از فروشنده ها ممکن است با شعارهايي تبليغاتي بخواهند ماسکي را به شما بگويند. خيلي از فروشنده ها مي گويند که ماسکي که عرضه مي کنند فيلتراسيون خيلي خوبي دارد و مي تواند صد در صد جلوي کرونا را بگيرد. در نظر داشته باشيد که براي خريد يک کالاي پزشکي حتما قبل از خريد تحقيق کنيد. همچنين باز هم در نظر داشته باشيد که تنها راه انتقال کرونا از طريق دهان نيست و اين ويروس از طريق سطح و وسايل آلوده هم ممکن است خيلي ها را آلوده کند. اما خب به هر حال مهم ترين راه ابتلاي به کرونا همان راه تنفس است و ماسک زدن مهم ترين کاري است که براي مهار کرونا بايد انجام داد.

 

چندي پيش ماسکي وارد بازار شد که به دليل ظاهر متفاوتش براي خيلي ها جلب توجه کرد. ماسک سه بعدي محصولي است که در مورد آن مي خواهيم صحبت کنيم. کالايي پزشکي که پيش از اين تنها همين ماسکهاي ساده در بازار خريد و فروش مي شدند. اما پس از به ميدان آمدن آن خيلي ها استفاده از ماسکهاي ساده تر را رها کردند و به سراغ اين کالا آمدند. حال سوال اين است که ايا اين ماسک ها واقعا قدرتي که گفته مي شود را دارند و آيا مي توانند جلوي کروناي جهش يافته را بگيرند يا خير. براي اين که پاسخ اين سوال برسيم بهتر است ابتدا ببينيم که چه ساختار و لايه هايي در آن به کار رفته است.

 

نام علمي اين ماسکها فست است. اما به خاطر اين که در روزهاي کرونايي معروف تر شدند و استفاده از آن ها عمومي تر و بيشتر شد خيلي ها نام هايي چون سه بعدي به آن دادند. دليلش هم قرار گيري اين ماسکها به صورت برجسته بر روي صورت بوده است. در حالت بسته اين ماسکها شبيه به ماهي هستند. اما وقتي باز مي شوند کاملا حالتي برجسته دارند و خيلي محکم و با ظاهري برجسته روي صورت قرار مي گيرند.

 

نوع اتصال اين ماسکها مي تواند هم به صورت برند و هم به صورت کش باشد. اما اتصال آن ها بيشتر به کمک کش است و با قرار دادن کش ها بر پشت گوش ها روي صورت قرار مي گيرند. همچنين مثل ساير ماسک ها در آن ها از فيکسر بيني استفاده شده است. فيکسر بيني اين ماسکها در بالا و وسط قرار گرفته است و به کمک دست راحت حالت مي گيرد و با فرم بيني حالت آن عوض مي شود. يعني هر کسي و با هر اندازه صورت و چهره مي تواند از آنها استفاده کند.

 

حال به اصلي ترين قسمت ماسک که بدنه آن است مي رسيم. بدنه ماسک که همان قسمت اصلي اين کالاست بايد چيز متفاوتي داشته باشد تا بتواند فيلتراسيون بيشتري را ايجاد کند. فيلتراسيون را در ماسک به کمک لايه اي به نام ملت بلون ايجاد مي کنند. اين لايه که بدون بافت است مي تواند از رد شدن ميکروارگانيسم ها که کرونا هم يکي از آن هاست از هر طرف ماسک يعني هم از بيرون و هم از داخل جلوگيري کند.

 

در ماسکهاي فست نسبت به ماسکهاي سه لايه اي پزشکي که پيش تر هم ديده بوديم از تعداد بيشتري از لايه هاي ملت بلوني استفاده مي شود. پس اين ماسک ها مي توانند واقعا فيلتراسيون خيلي خوبي داشته باشند. اين ماسکها را در تعداد لايه هاي مختلف و متعدد مي سازند. سه لايه اي، چهار لايه اي، پنج و شش لايه اي در مورد اين ماسکها وجود دارد. نوع پنج لايه اي که متداول ترين نوع از اين ماسکها مي باشد شامل سه لايه ملت بلون و دو لايه اسپان باند است. ملت بلون ها روي هم هستند و اين سه لايه در وسط ماسک قرار گرفته است. يک لايه اسپان باند رو و يک لايه ديگر در زير اين سه لايه ملت بلوني قرار مي گيرند. به اين ترتيب بدنه يا قسمت اصلي ماسک تکميل مي شود.

 

لايه ها برش هايي داده مي شوند تا پس از باز شدن به صورت برجسته روي صورت قرار بگيرند. اين لايه ها به کمک دستگاه هاي صنعتي که لايه ها را به يکديگر و به کمک حرارت بالا پرس مي کنند به هم مي چسبند. کش و فيکسر بيني نيز در اين ماسکها به کمک همين دستگاه وصل مي شود. اين ماسکها بدون دخالت دست و کاملا بهداشتي ساخته مي شوند.

 

حال باز هم اين سوال را مطرح مي کنيم که آيا هر ماسکي که به اين شکل بود مي تواند براي کرونا استفاده شود؟ پاسخ اين است که اگر اين ماسک با هر برندي بود اما لايه هاي آن به شکلي که توضيح داديم بود مي تواند محصولي با همين کيفيت داشته باشد. چنين ماسکي مي تواند در مقابل ويروس ها و باکتري هاي مثبت گرم مثبت و منفي فيلترينگ داشته باشد. کرونا هم نمي تواند به شما سرايت کند اگر اين ماسکها را داشته باشيد. اما دقت کنيد که اين روزها ماسکهاي از نوع سه بعدي بسيار در بازار زياد شده اند و در بين آن ها ماسکهاي غير استاندارد و بي کيفيت هم زياد شده است.

 

براي اين که بتوانيد اين ماسکها را با اطمينان کامل خريد کنيد بهتر است بر روي جعبه آنها به دنبال نشان هاي استاندارد بگرديد. نشان استاندارد و علامت هايي مثل سيب سلامت نشان مي دهد که کالا از نظر بهداشتي مورد تاييد مي باشد و مي شود به آن اطمينان بيشتري کرد. ضخامت لايه هاي ملت بلون نيز مي تواند به شما بگويد که ماسک تا چه اندازه کارايي دارد.

 

در آخر دقت کنيد که با وجود اين ماسکها هم بايد مراقب باشيد و پروتکل هاي بهداشتي گفته شده با همان دقت بايد اجرا شوند. ميهماني ها و تجمع ها بايد کنار گذاشته شود. همچنان بايد دستان خود را ضدعفوني کنيد و پس از اين که دستانتان با سطوح مشکوک برخورد کرد آن ها را با دقت بشوييد. درست است که ماسک مهم ترين راه پيش گيري از کويد نوزده است و ماسکهاي فست هم از بهترين ها هستند اما باز هم اين ويروس در کمين است و بايد مانند گذشته رعايت کرد. فاصله اجتماعي همچنان بايد برقرار باشد. تمامي پروتکل ها بايد همچنان انجام شوند.