مشاوره ازدواج | نکاتي در مورد مشاوره قبل از ازدواج

 

  به جرات مي توان گفت که انتخاب همسر، يکي از حساس ترين قسمت هاي زندگي افراد است. اين قسمت ممکن است انسان را با سردرگمي هايي مواجه کند به همين خاطر او نياز بيشتري به راهنمايي متخصصين اين حوزه دارد. به همين دليل مي خواهيم در اين مطلب به بهترين روش مشاوره قبل از ازدواج ، دليل اهميت آن و مهم ترين مسائل قابل بررسي پيش از ازدواج بپردازيم.

 

چگونه مشاوره پيش از ازدواج به کمک افراد مي آيد؟

مهم ترين هدف مشاوره ازدواج آن است که به شناخت بيشتري به خود و طرف مقابل دست پيدا کنيد و عوامل تهديد کننده ارتباط خود را شناخته و روش هاي دفع اين تهديدات خطرساز را از طريق کمک مشاور ياد بگيريد. در واقع مشاور پيش از ازدواج ديد کامل تري از وضعيت کنوني خودتان به شما نشان داده و راهنمايي هاي لازم براي اخذ تصميم درست را پيش روي شما قرار مي دهد.

 

نکات مهم داشتن مشاوره ازدواج سودمند

1-به همراه هم در جلسه حاضر باشيد و جلسات جداگانه نداشته باشيد.

 

2-حين جلسه نسبت به صحبت هاي طرف مقابل نهايت دقت را به کار ببريد تا او را بهتر بشناسيد.

 

3-حين برگزاري جلسه صداقت را فراموش نکنيد تا ارزيابي به دست آمده از جلسه مشاوره واقعي باشد. به بيان ديگر در جلسه مشاوره، همانگونه که هستيد صحبت کنيد نه آنگونه که دوست داريد باشيد.

 

4-نسبت به هشدارهاي مخاطره آميز مشاور که شما را در جريان آنها قرار مي دهد، حساس عمل کرده و پيش از تصميم گيري در مورد شروع زندگي مشترک، روش هاي بهبود آنها را به کار ببنديد. مثلا اگر در مورد يک موضوع ديدگاه متفاوتي داريد، لازم است تا اول از طريق حضور در جلسات آنها را مديريت کرده و سپس زندگي مشترک را آغاز کنيد. از بيان ديدگاه هاي متفاوت خود، ترس نداشته باشيد و هر چيزي که نزد شما مهم است را بيان کنيد.

 

5-جلسات پيش از ازدواج را به عنوان زيرسازي زندگي مشترک خود تلقي کنيد.

 

6-صبور باشيد و نسبت به راهنمايي ها مشاور اعتماد کرده و آنها را عملي کنيد.

 

مهم ترين معيارهاي ازدواج موفق

شايد براي شما سوال باشد که مهم ترين معيارهاي ازدواج موفق کدام هستند. به همين جهت قصد داريم تا شما را با آنها آشنا کنيم. البته امکان دارد براي بررسي بعضي از اين معيارها نياز به گفت و گوي تخصصي با مشاور باشد تا سطح آن معيار را در خود مورد سنجش قرار دهيد.

 

1-ديدگاه شما و شريک زندگي شما در خصوص زن و مرد و تفاوت هاي ميان آنها چه چيزهايي هستند؟ آيا ديدگاه هاي شما به يکديگر شباهت دارند؟

 

2-ديدگاه شما درباره اوقات فراغت، ارتباطات خانوادگي يکديگر، چگونگي تبادل پول بين طرفين، وظايف و مسئوليت ها چيست؟

 

3-ديد شما نسبت به مسائل ديني و اعتقادي چگونه است و آيا تفاوت چشمگيري در يکديگر نسبت به مسائل اعتقادي مشاهده مي کنيد؟

 

4-از سلامت کامل در برابر بيماري هاي رواني و افسردگي در خود و طرف مقابل اطمينان داريد؟

 

5-طرف مقابل چه قدر جذابيت ظاهري مد نظر شما دارد؟

 

6-از لحاظ اقتصادي در شرايط تقريبا يکسان هستيد اگر اينطور نيست ديدگاه شما نسبت به اين تفاوت چيست؟

 

7-اگر از قوميت هاي مختلفي هستيد و يا تفاوت اقتصادي قابل توجهي با يکديگر داريد، چه قدر مي توانيد با اين تفاوت ها مدارا کنيد؟

 

8-آيا از لحاظ اقتصادي، عاطفي و شناختي، توانايي و آمادگي ازدواج داريد؟

 

9-آيا از لحاظ اجتماعي نقاط مشترکي داريد؟

 

نحوه تشخيص مشاوره ازدواج علمي از غيرعلمي

مشاوره قبل از ازدواج دامنه گسترده اي دارد که با يکي از مهم ترين قسمت هاي زندگي يعني انتخاب شريک زندگي درگير است. به همين خاطر اهميت دارد که بتوانيد تفاوت هاي مشاوره علمي و غيرعلمي را دانسته و بعد تصميم بگيريد.

 

اگر مشاور شما به جاي شما تصميم مي گيرد يا به شما مي گويد که مي توانيد ازدواج کنيد يا نمي توانيد چنين تصميمي بگيريد، اين مشاوره غيرعلمي است.

 

همچنين در مشاوره ازدواج بررسي صرف ملاک هاي طرفين و بي توجهي به ريسک آنها مي توانيد بسيار مخاطره آميز باشد. نکته مهم اين است که تفاوت هاي قومي و فرهنگي در مشاوره لحاظ شده و از جنبه هاي مختلف به دقت موشکافي شوند. شما به عنوان يک مراجعه کننده حق داريد که تصميم گيري نهايي را انجام دهيد و اين حق براي هيچ شخص ديگري وجود ندارد.

 

لازم به ذکر است که تست هاي خودشناسي رايج هيچگاه ابزار کافي نبوده و مهم ترين ابزار مورد نياز براي مشاوره پيش از ازدواج ، مصاحبه عميق است.

 

آيا مشاور ازدواج مي تواند خودش فردي مجرد باشد؟

مشاوره ازدواج امري کاملا تخصصي است لذا قبل از آنکه تجربه هاي فردي دخيل باشند، تخصص و آگاهي او مطرح است. به همين خاطر مجرد يا متاهل بودن مشاور، ارتباطي با توانايي و نحوه مشاوره او نداشته و از اين جهت مي توانيد با خيالي آسوده به مشاور متخصص مراجعه کنيد.

 

ابزارهاي تشخيص ازدواج مهم در مشاوره ازدواج

1-مصاحبه عميق و سازماندهي شده اصلي ترين ابزاري است که شما را در مشاوره ازدواج کمک مي کند

 

اين مشاوره تنها از طرف يک مشاور آموزش ديده قابل انجام بوده و به صورت مشترک صورت مي گيرد.

 

2-آزمون تشخيصي ميلون

 

3-آزمون ام ام پي آي mmpi

 

ذکر اين نکته مهم است که اين جلسات مشاوره و راهنمايي آنها تنها ابزار مشاوره ازدواج نبوده و تنها به عنوان ابزاري کمکي به همراه مصاحبه مفيد در نظر گرفته مي شوند.

 

با مد نظر قرار دادن موارد فوق الذکر، مي توانيد متخصص مشاوره پيش از ازدواج را پيدا کنيد تا بتوانيد از راهنمايي هاي او براي اخذ بهترين تصميم استفاده کنيد.

 

جهت کسب اطلاعات بيشتر و ارتباط با کارشناسان و مشاورين آنلاين گپچه با ما در تماس باشيد.

 

منبع: مرکز مشاوره گپچه